جنایت علیه مسلمانان میانمار

چندی است که ماجرای مظلومیت مسلمانان میانمار در کشور تبدیل به موج وسیعی از همدردی با مظلومین این کشور شده است، در واقع مظلومیت و ستم بی‌دلیل بر مسلمین میانماراین است که در سکوت مجامع بین‌المللی و حامیان حقوق بشر و همچنین در سایه تهاجم همه‌جانبه غرب و استکبار به خاک سوریه در حال انجام است.

کشور میانمار در کجا واقع شده است؟

جمهوری سوسیالیستی متحده برمه (میانمار)، با 676 هزار و 552 کیلومتر مربع وسعت، در منطقه جنوب شرق آسیا واقع است. این کشور از مشرق با هندوستان و بنگلاش و از جنوب غربی با جمهوری خلق چین هم مرز و نیز دارای ساحلی طولانی در خلیج بنگال و دریای آندمان است.

یکی از معابد بوداییان در میانمار

میانمار در عرض جغرافیایی 10 تا 28 درجه شمالی و طول جغرافیایی 19 تا 101 درجه شرقی قرار دارد. طول خاک آن از شمال به طرف جنوب هزار و 290 کیلومتر و عرض آن از شرق به غرب در پهنترین قسمت‌ها 805 کیلومتر است؛ این کشور حدود پنج هزار و 600 کیلومتر خاکی و هزار و 930 کیلومتر ساحل دریایی دارد. طولانی‌ترین مرز میانمار، دو هزار و 195 کیلومتر با جمهوری خلق چین است.
 


میانمار با کشور تایلند هزار و 799 کیلومتر، با هندوستان هزار و 487 کیلومتر و با بنگلادش 70 کیلومتر مرز مشترک دارد و همچنین در مشرق با لائوس هم مرز است، جمعیت این کشور نیز بیش از 50 میلیون نفر تخمین زده شده است، این کشور چهل و یکمین کشور بزرگ در دنیا و دومین کشور بزرگ در جنوب شرقی آسیا و بیست و چهارمین کشور پر جمعیت در جهان است.

نقشه میانمار

تاریخچه ورود اسلام به میانمار

اگرچه اختلاف‌های شدیدی درباره میزان جمعیت مسلمانان در میانمار وجود دارد لکن با توجه به امارهای اختلافی، به نظر می‌رسد دست کم چهار درصد جمعیت این کشور یعنی نزدیک به دو میلیون نفر مسلمان وجود دارد. لکن مسلمانان میانمار خود می‌گویند 10 درصد از جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند، متأسفانه آمار دقیقی از جمعیت مسلمانان میانمار در منابع رسمی وجود ندارد لکن انچه قطعی به نظر می‌رسد، وجود حداقل چهار میلیون مسلمان در این کشور است.

یکی از مساجد معروف میانمار

تاریخ گسترش اسلام در میانمار به قرن اول هجری برمی‎گردد. بعد از ظهور اسلام و گرایش اعراب و ایرانیان به اسلام، دریانوردان عرب و ایرانی و بازرگانان مسلمان از مسیر‎های زمینی که از منطقه غربی ‎میانمار و ایالت آراکان این کشور می‎گذشت، ‎به مناطق غربی چین سفر می‎کردند. بسیاری از این افراد در منطقه حاصل خیز و مستعد ساحلی‎ آراکان ساکن شده و اولین مناطق تجمع مسلمانان را ایجاد کردند.
 

"مائونگ‎تان لویی" از محققان بودایی میانمار در این‎باره می‎گوید که در سال 680 میلادی محمد حنفیه فرزند امام علی (علیه‎السلام) پس از عدم توفیق ‎در خون‎خواهی امام حسین (علیه‎السلام) از بنی‎امیه، همراه با طرف‎داران و نیرو‎های خود به شرق کوچ کرد تا بالأخره در سواحل آراکان به میانمار رسید و در آن‎جا "کایاپوری" ملکه قبیله منطقه را شکست داد و او را به دین اسلام در آورد. سپس ملکه را به همسری گرفت و به ترویج اسلام در آن منطقه پرداخت. در حال حاضر دو مزار در آراکان وجود دارد که به حنفیه تونکی (مزار حنفیه) و "کایاپوری تونکی" معروف هستند. این دو مزار به‎صورت زیارتگاه مسلمانان این منطقه در آمده و آن‎ها معتقدند که مزار محمد حنفیه (علیه‎السلام) در این منطقه می‎باشد. 
 

مسلمانان در میانمار

سیاحان چینی در نوشته‎‎های خود از مناطق ایرانی‎نشین در مرز‎های بین میانمار و چین در قرن سوم میلادی نیز یاد کرده‎اند. منطقه‎ آراکان از طرف شمال غربی با بنگلادش و از شمال با هندوستان هم‎مرز است و تقریبا به‎طور کامل زیر نفوذ مسلمانان‎ است. اکثر مسلمانان میانمار در این منطقه زندگی می‎کنند. جمعیت آراکان حدود 7 میلیون نفر است که تقریبا تمامی آن‎ها مسلمان هستند و به زبان محلی روهینگیا که زبان اصلی ‎آن منطقه است صحبت می‎کنند. این زبان، ترکیبی از زبان‎‎های ترکی‎، بنگالی‎، فارسی‎ و عربی است.

بعضی از منابع تاریخی حکایت از آن دارد که در سال  1531 میلادی پادشاه وقت ایران یک هیأت سه نفره مذهبی را به آراکان اعزام کرد که به ساختن مساجد و تبلیغ اسلام همت گماشته و عده‎ای از علمای آراکان را جهت سفر به ایران دعوت کرد. زبان فارسی که در میان اهالی غرب میانمار رایج بود، در زبان میانماری نیز تأثیر گذاشت. هنوز هم لغات و اصطلاحات متعدد فارسی به‎ویژه اصطلاحات دریانوردی مانند بندر، شاه بندر و ناخدا در زبان میانماری وجود دارد.

رابطه میان مسلمانان و بوداییان میانمار چگونه بوده است؟

با توجه به منابع تاریخی، اگر چه از سالیان دور مسلمانان وارد میانمار شده‌اند لکن اکثریت جمعیت میانمار را بوداییان تشکیل می دهند، برقراری ارتباط میان بوداییان و مسلمانان در میانمار به مهاجرت مسلمانان از بنگلادش و در زمان استعمار انگلیس بر شبه قاره هند بوده است، مسلمانان برای کارگری و تجارت های خرد به همراه دیگر گروه‌ها از بنگلادش و هند به میانمار مهاجرت می کردند، اکثریت مهاجرین به میانمار از مسلمانان تشکیل می‌شده است و همین امر سبب تهدید سنت‌های بودایی توسط مسلمانان را پررنگ کرده بود، از سوی دیگر، مسلمانان از همان ابتدا در صلح و سازش با اکثریت بودایی زندگی می کردند لکن شکل گرفتن ازدواج‌های خارج از عرف میان پسران بودایی و دختران مسلمان بر خلاف محدودیت بوداییان درباره ازدواج برون قومی، در میان جوانان مسلمان و بودایی در ان زمان رو به افزایش رفته است و همین عوامل به تدریج سبب تهدید به حساب آمدن اقلیت مسلمان در این منطقه بودایی شده است.

بعد از استقلال میانمار و خارج شدن از سلطه استعمار انگلیس، بسیاری از هندها به سرزمین اصلی خود مهاجرت کردند لکن مهاجرین مسلمانان در همان میانمار در کنار بوداییان زندگی کردند و بنابر آمارهای منتشر شده، جمعیت بوداییان اگرچه 89.3 درصد میانمار را تشکیل می‌دهد لکن جمعیت مسلمانان رو به افزایش و جمعیت بوداییان رو به کاهش است.

آشکار شدن شعله‌های اختلاف میان بوداییان و مسلمانان

بوداییان میانمار در طول استقلال این کشور، همواره نگاه مشکوکی به مسلمانان داشتند و از اعلام جدایی مسلمانان از بوداییان و تشکیل یک منطقه مستقل هراس داشته‌اند، از سوی دیگر تشکیل حزب مسلم لیگ و همچنین جدا کردن دانش آموزان مسلمان از بودایی در مدارس مسلمانان جرقه‌های اختلاف میان بوداییان و مسلمانان را آشکار کرد.

در سال 1937 میانمار که انگلیس جدایی میانمار از هند را اعلام کرد، ژنرال "آنگ سو" و "یو نو" احزاب متفاوتی برای آزادی میانمار تشکیل دادند لکن مسلمانان در کنار این احزاب، کنگره مسلمانان برمه را تشکیل دادند و با احزاب دیگر در راه استقلال میانمار تلاش می‌کردند.

ژنرال آنگ سو،پدر خانم آنگ سان سو

در سال 1938 میلادی، یکی از روحانیون مسلمان علیه بوداییان سخنان تحریک آمیزی به زبان آورد و سبب ایجاد درگیری‌های قومی در این کشور شد و با ورود پلیس و کشته شدن دو بودایی، رسانه‌ها به صورت گسترده این حادثه را منتشر کردند و همین امر سبب به آتش کشیده شدن خانه‌ها و اموال مسلمین و مساجد در این کشور توسط بوداییان شد.

ده سال بعد در سال 1948 میلادی و زمانی که رسماً اتحادیه میانمار اعلام موجودیت و استقلال کرد، یو نو به عنوان نخستین نخست‌وزیر از کنگره مسلمانان برمه خواست که از حزب اصلی میانمار خارج شوند، وی در سال 1956 میلادی به صورت یکطرفه کنگره مسلمانان برمه را از حزب اصلی میانمار خارج کرد و در سال 1958 میلادی با وجود مخالفت مسیحیان و مسلمان، دین بودا را به عنوان دین رسمی کشور اعلام کرد.

 

ژنرال یونو

در زمان حکومت نظامی "نی وین" وی با سیاست‌های سختگیرانه خود علیه مسلمانان، توجه بوداییان را از مسائل اصلی کشور به مبارزات مذهبی معطوف کرد و پس از تحت فشار قرار دادن مسلمانان میانمار، مسلمانان را به عنوان بیگانه و ساکنین غیر قانونی معرفی کرد و در کنار این سیاست، قوم "کاچین" را که مسیحی بودند را به عنوان یکی از قبیله‌های بومی میانمار معرفی کرد.

ژنرال نی وین

در سال 1974 میلادی، رژیم نظامی میانمار قانون اساسی جدیدی را وضع کرد و بر اساس آن، اسم میانمار به جمهوری سوسیالیستی اتحادیه میانمار تغییر کرد و بعد از این تغییر، عملا مسلمانان به عنوان ساکنین بیگانه و غیر قانونی معرفی شدند و تمامی اموال و داریی‌های آنان توقیف و از شغل‌های دولتی برکنار شدند و حق شهروندی آنها نیز توسط رژیم نظامی میانمار سلب و تکذیب شد، بنابر اظهارات مسلمانان، در حدود 20 هزار مسلمان شیعه در میانمار زندگی می‌کنند و همه آنها تحت آزار حکومت نظامی میانمار قرار دارند.

 دلایل آغاز درگیری‌ها در میانمار

بنابر اخبار منتشر شده، علل دوباره شروع کشتار و ظلم بوداییان در سایه حمایت حکومت میانمار، عمل غیر اخلاقی دو مسلمان علیه یک زن محلی بوده است، به دنبال این حادثه، ده نفر از مردان مسلمان میانمار توسط اوباش بودایی بدون هیچ محاکمه کشته می‌شوند و به دنبال این مسائل آتش جنگ مذهبی بین مسلمانان و بوداییان در این کشور شروع می‌شود، بنابر گزارش‌های رسانه‌ای عملا در شورش های اخیر میانمار، اقلیت مسلمان تحت ظلم بوداییان قرار گرفته و بر اساس اعتراف یکی از آوارگان مسلمان این ظلم اخیر در مرز بنگلادش، در این کشتار و آزار و اذیت پلیس میانمار هم علیه مسلمانان وارد عمل شده است.

بوداییان اوباش

از سوی دیگر، مسئله ای که در حال حاضر اصل ظلم حکومت مرکزی و اکثریت بوداییان بر مسلمانان را در میانمار به حاشیه برده است، تشکیک در آمار کشته شدگان مسلمان در میانمار بوده است، آماری از 1200کشته گرفته تا 52 هزار نفر که هیچ منبع موثقی برای اثبات و یا رد آن وجود ندارد، لکن مسئله اصلی ظلم بیش از 30 ساله حکومت میانمار علیه مسلمانان است، ظلمی که با سو استفاده از توانایی و پتانسیل مسلمانان در راه استقلال این کشور، بعد از نامیدن مسلمانان به عنوان مهاجرین غیر قانونی و بیگانه مضاعف شده است.

سکوت نماد دموکراسی در میانمار

درحالی که رهبران اروپایی در ماه ژوئن استقبال بی نظیری از برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشری میانماری یعنی خانم آنگ سان سوچی کردند و از وی با پهن کردن فرش قرمز پذیرایی کردند، همکیشان بودایی وی قتل عام بی رحمانه‌ای را علیه اقلیت مسلمان این کشور در غرب میانمار آغاز کرده بودند.

آنگ سان سوچی در کنار هیلاری کلینتون

آنگ سان سوچی بیش از دو دهه با دولت نظامی میانمار به خاطر آنچه خودش نقض حقوق بشر و دموکراسی می‌خواند مبارزه کرد و به خاطر فداکاری مصممانه در راه دموکراسی و حقوق بشر ستوده شد و او را "نمادی بین المللی از شرافت انسانی و آزادی" خواندند.

 آنگ سان سوچی در نخستین سخنرانی خود در پارلمان میانمار خواستار حفاظت از حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی در میانمار شد؛ سوچی که هنگام سخنرانی از روی صندلی خود برخاسته و ایستاده سخنرانی می‌کرد با اشاره به روند دموکراتیک میانمار خواستار پایان دادن به همه انواع تبعیض نژادی علیه اقلیت‌های میانمار شد.

سوچی در پارلمان میانمار

سوچی که زمان زیادی از اقلیت‌ها در میانمار دفاع می‌کند به اقلیت‌های مذهبی "شان"، "کارن" و "کاچین" اشاره کرد اما اسمی از مسلمانان "روهینگیا" به زبان نیاورد.

تجاوز به زنان مسلمان توسط پلیس و بوداییان در میانمار

ظلم به مسلمانان در میانمار و در سایه سکوت مجامع بین‌المللی، نه‌تنها به کشتار زنان و کودکان می انجامد بلکه نیروهای امنتی و پلیس میانمار نیز به جای حمایت و جلوگیری از گسترش خشونت، به زنان و دختران جوان میانمار تجاوز هم می‌کند؛ در گزارش 56 صفحه‌ای دیده‌بان حقوق بشر درباره درگیری‌های اخیر میانمار آمده است: نیروهای امنیتی میانمار از مسلمانان مقابل بوداییان محافظت نکردند و در عوض یک کمپین خشونت‌آمیز علیه مسلمانان روهینگیا به راه انداختند، از سوی دیگر سربازان و نظامیان میانمار به جای حفاظت از زنان، بر روی آنها آتش گشوده و به آنها تجاوز می‌کنند.

زنان آواره میانماری

میانمار

حادثه دردناک کشتار و ظلم به مسلمانان میانمار در حالی اتفاق افتاد که از یک سو افکار عمومی جهان به سمت مسابقات المپیک لندن معطوف شده است و از سوی دیگر، در مسائل بین‌الملل مسئله تهاجم همه‌جانبه غرب به سوریه در حال اتفاق است که برای جمهوری اسلامی ایران کمتر از خط مقدم نیست.

از آنچه در هفته‌های گذشته درباره انتشار رسانه‌ای درباره مسائل میانمار اتفاق افتاد، چندین نکته را می‌شود استخراج کرد؛ بروز فضای شدید رسانه‌ای در کشور علیه این ظلم آشکار به مسلمانان میانمار بوده است که بدون شک مورد تأیید است، آنچه در این بین می‌بایست بیش از پیش در فضای رسانه‌ای به آن توجه شود، توجه به گفتن واقعیت‌ها و دور شدن از فضای احساسی و دروغینی است که دشمن برای ما آماده کرده است، به عنوان مثال در مسئله میانمار تناقض گویی در تعداد کشته‌شدگان و همچنین استفاده از عکسی‌هایی که ربطی به میانمار ندارد، سبب می‌شود دشمنان به هدف از پیش تعیین شده خود برسند و کلیت این ظلم بی‌رحمانه را زیر سؤال ببرند.

....................................................

پ.ن:

هر کس صدای دادخواهی مسلمان مظلومی را بشنود و

 نسبت به آن بی تفاوت باشد مسلمان نیست...

/ 9 نظر / 99 بازدید
بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345446121.69

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 389707675

حقدوست

[گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل] [گل][لبخند] سلام دوست ارجمند [لبخند][گل] [گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل] [گل] آیا زنان نیز باید خمس بدهند؟ جهیزیه، طلای زن، حقوق و پس انداز، خمس دارد؟ [گل] [گل] راهکاری برای آمرزش گناهان هفتاد سال [گل] [گل] به نظر شما چه ارتباطی میان «انفاق کردن» و «زیاد شدن مال» است؟ [گل] [گل] چه ذکری است که ثواب آن را فقط خدا می‌‌داند؟ [گل] [گل] مگر خدا نمی‌‌داند که ما گناه می‌‌کنیم، پس دیگه جهنم برای چی؟ [گل] [گل] ضرر کفش سیاه و فوائد کفش زرد [گل] [گل] کسی که استغفار کند و دوباره آن گناه را انجام دهد، چگونه است؟ [گل] [گل][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][گل] اینها بخشی از مطالبی است که در صفحه اول وبلاگ «برای همه مفیده» خواهید خواند. منتظر حضور گرم و صمیمی شما عزیز هستم. آدرس: http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل]

محمد یعقوبی

سلام و عرض ادب و احترام مدتي بود خدمت نرسيده بودم جهت اداي ارادت و استفاده از مطالب ارزنده شما خدمت رسيدم براي شما عزيز بزرگوار آرزوي موفقيت و سعادت و شادكامي از درگاه ايزد سبحان مسئلت دارم . در پناه حق

هادی

صاحب اين دل شيدا مهدي است ولي نعمت عظما مهدي است در مسيري كه به سوي حق است مقصد قافله ها تا مهدي است ذكر اعظم كه مراجع دارند بهترين وقت سحر يا مهدي است آخرين ساقي صهباي غدير پسر حضرت زهرا مهدي است به خدا عيد غدير هرسال موقع بيعت ما با مهدي است دست مردانه به دستش بدهيم سر به فرمان مطاعش بنهيم عید الله اکبر مبارک التماس دعا یاعلی......

حقدوست

[گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل] [گل][لبخند] سلام دوست ارجمند [لبخند][گل] [گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل] [گل] [گل] عید سعید و بزرگ غدیر خم بر شما عزیز مبارک.[گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] مطمئناازخواندن چندمطلب ناب در مورد غدیر خم، در یک پست، ذوق زده خواهید شد.[گل] باور ندارید؟!! بیایید و ببینید. [گل][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][گل] این بخشی از مطالبی است که در صفحه اول وبلاگ «برای همه مفیده» خواهید خواند. از مطالب موجود در صفحه‌‌های دیگر هم دیدن کنید. منتظر حضور گرم و صمیمی شما عزیز هستم. آدرس: http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل]

محمد يعقوبي

سلام و عرض ارادت دوستان بزرگواري كه تمايل دارند در جريان لحظه اي به روز رساني و ثبت آخرين مطالب پايگاه اينترنتي كميل قرار بگيرند تولبار ما را نصب نمايند . اين تولبار آپديت شده و امكانات خاصي را در اختيار شما قرار خواهد داد پايگاه اينترنتي كميل يا علي

محمد يعقوبي

سلام و عرض ارادت دوستان بزرگواري كه تمايل دارند در جريان لحظه اي به روز رساني و ثبت آخرين مطالب پايگاه اينترنتي كميل قرار بگيرند تولبار ما را نصب نمايند . اين تولبار آپديت شده و امكانات خاصي را در اختيار شما قرار خواهد داد پايگاه اينترنتي كميل يا علي

گروه تواشیح باقرالعلوم(ع)

سلام دوست عزیز جهت احترام و عرض ادب خدمت رسیدم وبلاگ بسیار جالب و پرمحتوایی دارید. آرزوی توفیق روزافزون برای شما دارم. اگر مایل به تبادل لینک بودید، وبلاگم را لینک کنید و به من اطلاع دهید. گروه تواشیح باقرالعلوم(ع) یا علی....